SUŅU DABISKĀS PAMATVAJADZĪBAS

Pēc sarunas par atšķirtības sindromu, Laumai jau sāka veidoties sapratne par suni, kā sociālu būtni, kurai raksturīga dzīvošana barā. Lauma zināja, ka sunim vajag ēst, dzert, iet pastaigās un spēlēties ar savu saimnieku, bet tāpat, kā daudzi citi suņu saimnieki, bieži sev uzdeva tādus jautājumus, kā: ”Kāpēc mans suns visu grauž?” vai “Kāpēc mans suns ēd no zemes, raujās pie citiem suņiem, rok bedres, velk mani visos krūmos, iznīcina savas mīkstās mantiņas?” un citus.
Mūsu, kā suņu dzīves pavadoņu, uzdevums ir nodrošināt saviem suņiem dzīvi atbilstoši viņu vajadzībām. Lai palīdzētu Laumai izprast sava suņa uzvedību un vajadzības, uzvedības speciāliste izskaidroja Laumai, kas ir dabiska suņa uzvedība un 5 katra dzīvnieka brīvības.
Kā pamatu pamats izvērtējot jebkura suņa uzvedību un dzīves kvalitāti ir 5 katra dzīvnieka brīvības. Tās pasaulē ir atzītas par zelta standartu dzīvnieku labturībā, kas ietver sevī gan dzīvnieku garīgo, gan fizisko labklājību.
  1. Brīvība no bada un slāpēm (suns saņem kvalitatīvu ēdienu ne par daudz, ne par maz nenodarot kaitējumu suņa veselībai un vienmēr pieejamu, svaigu ūdeni);
  2. Brīvība no diskomforta (sunim ir komfortabla atpūtas vieta un ja suns dzīvo ārā tad papildus vietiņai kur atpūsties arī jumts virs galvas, kur suns var paglābties no saules, lietus, sniega, karstuma vai aukstuma);
  3. Brīvība no sāpēm, traumām un slimībām (sunim tiek nodrošinātas profilaktiskas apskates, pirmā palīdzība un nepieciešamā ārstēšana, suns netiek iespaidots fiziski, netiek lietots diskomfortu vai sāpes izraisošs pastaigu inventārs);
  4. Brīvība izpaust sugai raksturīgu uzvedību (kā komunikācija ar sugas brāļiem, jaunas informācijas saņemšana, graušana u.c.);
  5. Brīvība no bailēm un stresa (suns netiek pakļauts emocionāliem pārdzīvojumiem, bailēm un ja tādas ir - sunim ir jāpalīdz, sunim tiek nodrošināts kvalitatīvs miegs un minimāls stresa līmenis ikdienā).
“Tātad, Lokija gadījumā es neievēroju Brīvību izpaust sugai raksturīgu uzvedību, jo liedzu iespēju komunicēt ar citiem suņiem un Brīvību no bailēm un stresa, jo paliekot mājās viens viņš atradās hroniskā stresā un sabijies?”
“Tieši tā”, atbildēja uzvedības speciāliste. “Par iespējām izpaust sugai raksturīgu uzvedību mēs parunāsim mazliet vēlāk, bet šeit noteikti vēlos pieminēt MIEGA NOZĪMI suņu dzīvē. Kucēnam jāguļ 18 - 20 stundas diennaktī, Pieaugušam sunim vidēji jāguļ 14 - 16 stundas un senioriem 16 - 18 stundas diennaktī un labi izgulēties suns var tikai tad ja jūtās drošībā. Suņi, kā sociālas būtnes, vislabāk un drošāk jutīsies guļot kopā ar savu baru jeb saimnieku. Tu vari laist Lokiju gultā, bet atceries, ka katram sunim ir jābūt savai atpūtas vietiņai, jo tā kalpos kā suņa drošības saliņa, kur nevienam nav tiesību suni traucēt un suns jebkurā brīdī turp var doties, lai atpūstos un nebūtu jālūdz atļauja, kā tas var būt situācijā, ja suns vēlas uzkāpt uz dīvāna vai gultā. Vislabākā vieta suņa vietiņai viennozīmīgi ir saimnieku guļamistaba, kur valda miers un klusums, nenāk iekšā ciemiņi un nenotiek nepārtaukta kustība, kā tas varētu būt dzīvojamā istabā vai virtuvē. Vietiņai jābūt ērtai un pietiekoši lielai, lai suns tajā varētu ērti izgulties. Es neatbalstu slēgtas telpas un krātiņus, jo suņiem ir svarīga iespēja mainīt gulēšanas pozu, pārvietoties un gulēšanas vietas mainīt.”
Miega trūkuma rezultātā:
● Suns kļūst impulsīvs, samazinās paškontrole;
● Zūd koncentrācija un pasliktinās atmiņa;
● Paasinās suņa reakcijas uz kairinātājiem, pastiprināta riešana, agresija.
“Wow”, uzsāka Lauma, “bet tad jau Lokijs nekad nesavāc savas miega stundas, ja es aktīvi darbojos pa māju un viņš seko man pa pēdām vai esot prom viņš to vien dara, ka posta māju?”
“Jā, kā apburtais loks miega trūkums izsauc hronisku stresu, kas ietekmē suņa uzvedību, savukārt visu laiku iegrūsts situācijās kurās ir jāstreso, suns nemaz nevar izgulēties, tāpēc ir ārkārtīgi svarīga kompleksā pieeja sunim palīdzot sakārtot kā miegu, tā palīdzēt tikt galā ar situācijām vai tās novērst, ja tās sunim sagādā emocionālas un/vai fiziskas ciešanas.”
Tikšanās laikā Lauma noskaidroja, kas ir dabiska suņa uzvedība, kaut arī bieži mums - suņu saimniekiem, nevēlama. Jau kopš daudziem daudziem gadiem, suņi tika selekcionēti noteiktu uzdevumu veikšanai. Suņi, kas tika audzēti ganībām, kā piemēram borderkolliji, var mēģināt “ganīt” bērnus vai velosipēdus. Medību suņi, kā bīgli var būt ļoti vokāli un riet sajūtot jaunu smaržu vai izdzirdot dažādas skaņas un piemēram, Samojedi var rakt bedres iekārtojot sev vēsu guļvietu. Bieži vien tas, ko mēs uzskatām par problemātisku uzvedību, ir vienkārši suns, kurš uzvedās kā suns. Bet, ja Jūsu suns rok puķu dobēs, biedē apkārtnes bērnus, kuri mājas pagalmā aktīvi rotaļājas vai traucē jūsu miegu, rejot visu nakti, uzvedība tiek uzskatīta par problemātisku. Ko tad var darīt suņi, kuri uzvedās kā… suņi?
Uzvedības speciāliste paskaidroja: “Protams, kad suns sāk ēst visu kas pagadās uz ielas, nespēj mierīgi paiet garām nevienam sunim, rej no rīta līdz vakaram, jau 3 reizi mājās jālīmē jaunas tapetes un par jaunu apavu iegādi sen jau vairs neviens nedomā, tad mums ir jāsaprot, kas izraisa pārmērīgu šādas uzvedības izpausmi, dažreiz tas ir hronisks stress, kā viens no iemesliem Lokija gadījumā ciešot no atšķirtības sindroma, citreiz - mentālu aktivitāšu trūkums, kas sunim ļautu šīs dabiskās pamatvajadzības apmierināt veselīgā, samniekam vēlamā un tīkamā veidā.”
Uzvedības speciāliste palūdza Laumai izrakstīt tās uzvedības izpausmes un situācijas, kas Laumu satrauc vai izpaužas pārmērīgi, lai nākamajā tikšanās reizē kopīgi atrastu uzvedības iemeslus un Laumai vēlamās alternatīvas Lokija dabisko vajadzību apmierināšanai.
● Meklēt un apēst atrasto ēdienu (kā tad lai izdzīvo, ja nebaro?).
● Ošņāties (suņi pasauli iepazīst un redz izmantojot degunu).
● Komunicēt ar citiem suņiem un cilvēkiem (suņi ir bara dzīvnieki).
● Rakt (suņi vēsturiski rakšanu izmantoja lai iekārtotu sev guļvietu, paslēptu savus dārgumus vai nomedītu vakariņas).
● Riet (un ja mums aizliegtu runāt?).
● Kost (lai gan mums nevēlama un bīstama, bet saprotams un dabisks veids, kā suns sevi aizsargā).
● Grauzt.
● Plēst.
● Laizīt.
● Medīt un peldēt un vēl visādi citādi hobiji.